Haber 

Toplu ulaşımı rahatça kullanmak hepimizin hakkı

İETT Genel Müdürlüğü, engelli yolcuların diğer yolcularla eşit seviyede İstanbul’un her alanına ulaşmasını sağlamak amacıyla “ERIŞILEBILIRLIK ÇALIŞTAYI” düzenledi.

Engellilerin sorunlarının konuşulduğu Erişilebilirlik Çalıştayı İBB Başkan Danışmanı Y. Mimar Müberra Kavak Kara’nın moderatörlüğünde Topkapı’da düzenlendi. Düzenlenen çalıştaya İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Yeliz Yıldız Kökenek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay, TÖHOB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yüksel ile engelli derneklerinin temsilcileri katıldı.

Hedef: Yüzde Yüz Erişilebilirlik   

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, engelli yolcuların toplu ulaşım hizmetlerinden rahat ve konforlu bir şekilde yararlanması için ulaşımın her modunda erişilebilirliği sağlamaya çalıştıklarını belirterek; “Hedefimiz yüzde yüz erişilebilirliği gerçekleştirmek.” dedi. Engelli vatandaşların kimseye muhtaç olmadan toplumsal hayatta var olmaları gerektiğini dile getiren Kahveci, “Engellilerin hayata katılmalarını sağlamak istiyoruz. Engelliler hayata katıldıkça toplumumuzun engelliye bakış açısı da değişecek ve toplumumuz da sosyal anlamda eğitilmiş olacak. İETT Genel Müdürlüğü olarak engellilerin İstanbul’un her noktasına ulaşmaları için çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda filomuzda bulunan araçların tamamı engelli erişimine uygun alçak tabanlı otobüslerden oluşuyor. İETT’de erişime uygun olmayan tek bir araç kalmadı. Diğer ulaşım operatörlerinde de yüzde 80 seviyesine geldi. Bu anlamda Türkiye’de erişilebilir otobüs filosu anlamında en iyi kurumlardan biriyiz." dedi.

Engelli Asansörlerini Engelli Vatandaşlar Kullanamıyor

Kahveci sözlerine şöyle devam etti: “Otobüs iç ve dış uyarı işaretleriyle farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. Bu farkındalık engelli dışındaki yolcularımıza hitap etmeye çalışıyor. Araç içerisine LCD ekranlar koyduk. Bu ekranlar sayesinde yolcularımız hangi durakta olduklarını ve güzergahı tamamen izleme imkanına sahip oldular. Yaşlılara, hamile bayanlara, kucağında bebeği olan annelere otobüste yer verilmiyor. Bunun için kamu spotları hazırladık. Metrolarda ve metrobüs istasyonlarında yer alan asansörler engelli yolcularımız için ancak bu asansörleri engellilerden çok diğer yolcular kullanıyor.”


İETT olarak İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) desteği ile “Engelli Bilgilendirme Sistemi Projesi”ni hizmete sunduklarını belirten Kahveci, sistemin görme engelli vatandaşların toplu taşımayı rahatça kullanabilmesini sağladığını söyledi. Kahveci engelliler için 3n.iett.gov.tr web sitesini yaptıklarını vurgulayarak İETT çalışanlarına da işaret dili eğitimleri verdiklerini kaydetti. 

Engelli derneklerinden yolcuların şikayet ve taleplerini dinleyen Kahveci, çalıştay sonunda yeniden söz alarak, tüm taleplerle ilgili gerekli işlemlerin yapılacağını, önerilerin değerlendirileceğini ve engelli vatandaşlarla sık sık bir araya gelerek sorunlara çözüm arayacaklarını söyledi.