Haber 

İETT otobüslerde engel bırakmadı

İETT, İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) desteği ile “Engelli Bilgilendirme Sistemi Projesi”ni hizmete sundu.İETT bir süredir bazı otobüslerde deneme sürecinde olan duraklarda sesli anons sistemini tüm otobüslere uygulamaya başladı.

Görme Engelliler İçin Dış Anons Sistemi

Daha önce engelliler için Özel Halk Otobüsleri ve Otobüs A.Ş. de dahil olmak üzere 5 bin 620 aracını engelli erişimine uygun hale getiren İETT, görme engelli yolcular için dış anons sistemini başlattı. Dış anons sistemi okuma yazma bilmeyen vatandaşlar için de kolaylık sağlayacak.

   
Otobüs Şoförlerine İşaret Dili Eğitimi Başladı

İETT araçları engelli erişimine uygun hale getirmek için yenileme işlemleri devam ederken şoförlere engelli yolcularla iletişim kurmaları için işaret dili eğitimleri verilmektedir. Engelli yolcularımıza toplu ulaşımda ücretsiz seyahat kartı verilmektedir. 182 bin adet engelli bireyin yanısıra, 73 bin tane de engelli yolcularımızın refakatçilerine bu kartlardan dağıtılmıştır.


  
Bu hizmetlerin yanı sıra daha önce işitme engelli yolcular için otobüslerde seyahat bilgilendirmesini sağlayan LCD ekranlar konulmaktadır. LCD ekranların engelli yolcuların yanı sıra diğer yolcuların da bilgilendirilmesinde önemli bir etki oluşturmaktadır.

Engelli Yolcular İçin Web Sitesi


 
Engelli yolcular için yapılan çalışmalar arasında bir web sitesi de bulunuyor. 3n.iett.gov.tr adresinden erişim sağlanabilen web sitesi ile engelli yolcu evine en yakın duraktan geçen otobüsün kaç dakika sonra geleceğini ve engelli erişimine uygun olup olmadığını online olarak görebiliyor.