Haber 

Büyükşehir “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul II” Projesiyle “Herkes İçin Erişilebilir İstanbul” Hedefine Bir Adım Daha Yaklaştı

İstanbul’un önemli müzelerinin, kütüphanelerinin, camilerinin ve saraylarının dâhil olduğu “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul II” projesiyle şehrin küresel turizm merkezine dönüştürülmesi hedefleniyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın İstanbul Kalkınma Ajansı “Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında hazırladığı “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul II” projesinin ön tanıtımı Emirgan’daki Beyaz Köşk’te gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Mustafa Albayrak, Halkla İlişkiler Müdürü Atakan Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Müberra Kavak Kara, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Abdurrahman Binbir ve proje ortaklarından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Halis Kuralay ile Özürlüler Müdürü Bekir Köksal’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıya proje kapsamında yer alan toplam 40 kurumun yönetici ve yetkilileri de katıldı.

Toplantıda konuşan Mustafa Albayrak, İnsanlık tarihinin en kadim medeniyetlerine, en büyük imparatorluklarına ev sahipliği yapmış İstanbul’un bu kültür birikimine herkesin dokunabilmesi, haberdar olabilmesi amacıyla gerçekleştirdikleri projenin kapsamını her geçen yıl daha da genişlettiklerini ve bu konuda çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi. Albayrak, “Projemiz kapsamında bine yakın kurum ve kuruluşun erişilebirlik raporunu hazırlayarak, bu iklimde bizler gibi katkı sağlamak isteyen tüm kesimlere ciddi bir envanter kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Toplantıda, İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü koordinatörlüğünde 2013 yılında gerçekleştirilmiş olan “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul” projesinin sonuçları paylaşıldı.  Ardından, daha geniş kapsamda devamı niteliğinde olan “ Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul II” projesinin faaliyet alanını anlatan bir sunum gerçekleştirildi.

İstanbul’u “erişilebilir” kılmayı ve küresel turizmde rekabet edebilir düzeye getirmeyi amaçlayan projeye dâhil olan kurum sayısı 12’den 40’a çıkarıldı. Bunların 34’ünün erişilebilir turizm bağlamında çalışması yapılacak. Proje ile ilgili detaylara ise  http://erisilebilirturizm.ibb.gov.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

21 Müze;

Topkapı Sarayı, Ayasofya, Arkeoloji Müzeleri, Kariye Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri, Türk İslam  Eserleri Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi,Havacılık Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Yıldız Sarayı Müzeleri, Galata Mevlevihanesi, Miniatürk,Panaroma 1453 Tarih Müzesi,Yere Batan Sarnıcı,Şehir Müzesi,İtfaiye Müzesi,Aşiyan Müzesi,Karikatür ve Mizah Merkezi

8 Kütüphane;

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi, Atatürk Kitaplığı, Ahmet Kabaklı Kütüphanesi, Ahmet Süheyl Ünver Halk ve Çocuk Kütüphanesi, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Muallim Cevdet Kütüphanesi, Görme Engelliler Kütüphanesi, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)

Cami ve Saraylar;

Sultanahmet Cami, Süleymaniye Cami, Eyüp Sultan Cami ve Dolmabahçe Sarayı ile Beylerbeyi Sarayı 

Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyet arasında 200 kişiye İşaret Dili eğitimi, 250 Kişiye Sosyal Hayata Adaptasyon eğitimi, 4 müzeye ait replikaların yapımı, tanıtım filmlerinin çekilmesi, Erişilebilirlik teknik raporlarının çıkarılması, Kamu Kurumları erişilebilirlik tespit çalışmaları, Dijital Erişilebilirlik haritasının çıkarılması, Müzelere engelli kartı tanıma sisteminin yerleştirilmesi ve STK ziyaretleri yer alıyor.