Haber 

HIZLI, ÇEVRECİ VE 'ENGELSİZ'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Şehir Hatları, filosuna engelli erişimine uygun, çevreci ve yakıt-zaman tasarrufu sağlayan gemiler ekleyerek deniz ulaşımında büyük bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni gemilerle ilgili açıklama yaptı. Topbaş, "İstanbul deniz ulaşımında önemli bir adım atıyoruz. Şehir Hatları filosuna 10 yeni gemi kazandırıyoruz. Çevreci, engelli ve dezavantajlı grupların erişimine uygun yeni bir model geliyor. Renk tercihlerini otobüslerde olduğu gibi halkımıza soracağız" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımına yönelik yatırımlarına da hız verdi. Yenilenen iskeleler, inşa edilen modern ve panoramik vapurların ardından iki yaka arasında hizmet verecek 'double ended' (iki yönlü hareket kabiliyetine sahip) yolcu gemileri, engelli yolcuların erişimini daha da kolaylaştıracak.

İskelelere ulaşım ve iskelelerin erişim ve kullanımı bu süreçte revize edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Şehir Hatları'nın filosuna toplamda 10 yeni yolcu gemisi katılacak.

Yeni gemilerin teknik özellikleri şöyle:

- Double Ended: İki yönlü hareket kabiliyetine sahip formunda tekne yapıları olacak.
- İki taraftan da hidrolik rampa özelliği sayesinde yolcu alma ve yolcu tahliyesi güvenli bir şekilde sağlanacak.
- Teknenin ön ve arka tarafında bulunacak hidrolik rampaları sayesinde engelli vatandaşların kullanımına imkan verecek, diğer yolcuların ise hızlı ve emniyetli geçişini sağlayacak.

- Teknenin yanaşma ve kalkış manevralarında dönüş yapmayarak yüzde 25 zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacak.
- Teknede panoramik manzaralı seyahat imkanı ile yolculuk keyfini üst düzeyde tutulacak.
- Teknenin yanaşma şekli ile mevcut iskelenin daha verimli kullanılması sağlanacak.
- Düşük karbon salınımı ile çevreci bir motor teknolojisine sahip dizaynı ile İstanbul'a yeni bir tekne forumu sağlayacak.
- Gemiler birbirleri üstüne bağlanabilecekler. Gemilerden her biri diğerini yedekleyebilir özellikte olacak. Gemi üst yapısı buna uygun olacak.
- Otomatik Yolcu Geçiş Kapıları kapalı pozisyonda iken hidrolik/elektronik ve manuel kilitleme sistemleri bulunacak.
- Gemi içinde tekerlekli sandalye ile gelen yolculara ayrılmış işaretli alan bulunacaktır.
- Görme engelliler için brail alfabesi ile yazılmış isimlikler, sesli anons sistemi; işitme engelliler için ledli görsel pano (gemi seferini belirten) bulunacaktır.