Haber 

Herkes için Erişilebilir İstanbul” Çalışmaları Beykoz Belediyesi ile devam ediyor

Modern ve sosyal belediyecilik yaklaşımıyla; kent mimarisi ve ulaşım sistemlerinde erişilebilirliği ele alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Herkes için Erişilebilir İstanbul Koordinasyon Kurulu”, Beykoz’un erişilebilirliğinin ele alınmasıyla İstanbul’un ulaşım ve şehircilik sorunlarını hızla çözmeye devam ediyor.

İstanbul’un özürlü yaşlı ve çocuklar için de erişilebilir ve yaşanabilir olması yaklaşımıyla 2008’den bu yana düzenli periyotlarla gerçekleştirilen “Herkes İçin Erişilebilir İstanbul Koordinasyon Kurulu” 24. toplantısında; Beykoz’un belediyecilik hizmetleri, şehirsel düzenleme ve ulaşım sistemlerinin özürlü ve yaşlılar için uygunluğu oldu. Bilindiği gibi “Herkes İçin Erişilebilir İstanbul Koordinasyon Toplantıları”; Büyükşehir Belediyesi birimlerinden sonra ilçe belediyelerinin hizmet alanındaki erişim durumu ve olanaklarının ele alınıp çözümler üretilerek uygulamaya geçilmesiyle devam ediyor.İlçe Belediyeleri, Stratejik Planlamaya eşitlikçi erişilebilirliği eklemelidirler

Zeytinburnu Sosyal Tesislerinde 24.sü yapılan toplantının açılış konuşmasını “Herkes İçin Erişilebilir İstanbul Koordinasyon Toplantıları Başkanı Müberra Kavak gerçekleştirdi. 5 yıl önce çıkan 5378 sayılı Kanun’un belediyeler üzerine yüklediği sorumluluklara değinen Kavak; yasanın tanıdığı sürenin çok az kalmasına rağmen yerel yönetimlerin yasa kapsamındaki sorumluluklarının tam olarak bilincinde olmadığını, belediyelerin erişilebilirlik konusunu daha çok ciddiye almaları gerektiğini belirtti. Konuşmasına belediyelerdeki planlamanın önemine değinerek devam eden Kavak; ilçe belediyelerinin stratejik planlama süreçlerine, eşitlikçi erişilebilirliği eklediklerinde toplantılarda üretilen çözümler daha hızlı yaşama geçebileceğini, pek çok sorun da kendiliğinden çözüleceğini hatırlattı. Ayrıca bütün sorunları, aksaklıkları yerinde görerek gidermeye çalıştıklarına vurgu yapan Kavak; değişik özür gruplarından özürlülerin de dahil olduğu bir heyetle Beykoz’u ziyaret edeceklerini, sorunları yerinde tespit ederek çözüm arayacaklarını ifade etti. Yapılan teknik geziyle yönetici ve teknik elemanların konunun tüm boyutlarını empati yaparak görebilmesinin ardından teknik elemanlarına verecekleri “erişilebilirlik eğitimiyle” oluşacak farkındalık ve teknik yeterlilikle çözüme yaklaşılacağını belirtti.Gümüşsuyu Anıtlar ve Ortaçeşme Meydanları Özürlülere Uygun Hale Getiriliyor

Toplantıya ekibiyle katılan Beykoz Belediyesi teknik başkan yardımcısı Metin Torun da ilçelerinde hizmet veren sivil toplum kuruluşlarıyla irtibat halinde olduklarını ve bundan sonraki süreçte “Herkes İçin Erişilebilir İstanbul Koordinasyon Toplantıları”na daha etkin bir temsilci göndereceklerini böylece koordinasyonun artacağını belirterek, öncelikle belediye binasının özürlü erişimine uygun hale getirilmesi için çalışmalar başlattıklarını bildirdi. İlçede mevcut olan erişim sorunları ve çözümlerini de hazırlamış oldukları sunumla açıklayan Beykoz Belediyesi Yetkilileri, “ilçenin coğrafi yapısından dolayı oldukça zorlandıklarını; sağlık ocağı, belediye binası gibi kamu hizmeti gören binaların henüz herkes için erişilebilirliğe uygun olamadığına değindiler. İlçe genelinde gerçekleştirdikleri rehabilite çalışmaları hakkında da açıklamalar yapan Beykoz Belediyesi yetkilileri: Önümüzdeki süreçte yapılması planlanan oyun parkını, özürlü çocukların kullanımına uygun hizmete açacakları bilgisini verdi. Gümüşsuyu Anıtlar ve Ortaçeşme Meydanları’nın rehabilitesi için çalışmalar başlattıklarının altını çizen Beykoz Belediye başkan yardımcısı Metin Torun, Beykoz’da özürlü bireyler, yaşlı ve çocuklar için erişim imkânlarını arttıracakları taahhüdünde bulundular. Ayrıca erişilebilirlik için pilot bölge olarak Kavacık Semti’ndeki en işlek caddelerden birini seçtiklerini, bu caddeyi 2010 Ağustos ayı sonuna kadar ideal bir erişilebilirliğe kavuşturacaklarını, açıklamalarının sonuna eklediler. İBB Trafik Müdürlüğü’nden Beykoz’da sesli sinyalizasyon ışıkları gibi görme özürlülere yönelik düzenleme talebinde bulunmaktadırlar.

 
Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Beykoz’da yaşayan özürlülerin karşılaştığı sorunları aktaran 2005 yılından itibaren kurulan ve 3067 özürlüye hizmet sunan İBB Özürlüler Merkezi talep ve önerilerini dile getirdiler. Herkes için erişilebilir Beykoz için yapılan çalışmaları takip edeceklerini vurguladılar

Yapılan sunum ve dile getirilen talepler sonrası koordinatör olarak Müberra Kavak, bugüne kadar alınan karar ve yapılan uygulamalar gereği Beykoz Belediyesi’ne bazı öneri ve taleplerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi olarak uygulama birimleri için hazırladıkları ek teknik şartname hazırlanmış alımlarda bunu kullanmalarını ve İBB olarak sokak olukları uygulaması yapılmadığını, ilçe belediyelerine de bu yönde uygulama yapılmasını önermiştir. İşitme engellilerin sorunlarını rahatlıkla anlayabilmek ve onlara yönelik daha kaliteli hizmet vermek amacıyla kurum içerisinde işaret dili tercümanı istihdam edilmesini veya ilgili personelin İSÖM’de verilmekte olan işaret dili eğitimlerinden faydalanmaları ve kaldırımlara park eden araçların büyük bir sorun oluşturduğu bu konuda gerekli önlemler alınması gerektiği de getirilen önerilerden olmuştur.

2500 İ.E.T.T Otobüsü Özürlü Kullanımına Uygun Hale Getiriliyor.

Toplantıda erişilebilirlik üzerine İ.E.T.T. Genel Müdürlüğü de bir açıklama yaptı. Erişilebilirlik için koordinasyon çalışmalarında alınan karar gereği İ.E.T.T olarak 200 adet dar modern durak yaptıklarını uygulama sonucunda toplam 1000 durağın uygulanacağını ifade eden İ.E.T.T temsilcisi Talip Demirci, 2500 aracın özürlü kullanımı için rehabilite edildiğini aktardı.

Bir önceki toplantıda konuk edilen Üsküdar Belediyesi teknik başkan yardımcısı M.Hakan Büker’in de konuk olarak katıldı. Aradan geçen 3 haftalık sürede oldukça aşama katettiklerini pilot uygulamalarına başladıklarını ve teknik ekibimizi incelemeye davet ettiklerini açıkladı.